


Hilpheria
Pozdravljeni pri prvi uri rastlinoslovja! Pri pouku bomo spoznavali zanimive rastline iz čarovniškega sveta. Vsako uro bomo spoznali neko novo rastlino, vmes pa se bomo naučili tudi, kako za njih skrbeti.
Za uvodno uro sem pripravil prav posebno rastlino imenovano hilpheria.Ta rastlina je po izvoru zelo stara, saj so jo odkrili že pred našim štetjem. Med leti 1465 - 1677 je izginila (vsi so mislili, da je izumrla), vendar se je po koncu leta 1677 zopet pojavila. Gre za eno izmed največjih skrivnosti v svetu rastlinoslovja.
Odkril jo je znani rastlinoslovec Olaf Gook že leta 55 pred našim štetjem. Opisal jo je v svoji knjigi Fantastični svet rastlin, našel pa naj bi jo na Velikonočnem otoku. Za Olafa je bilo to tudi prvo odkritje, saj je takrat šele začel s svojimi ekspedicijami, v upanju, da bo našel novo vrsto rastline. Gookovo odkritje je pomembno tudi v medicini, saj je hilpheria (ob pravilni uporabi) zdravilna.
Sedaj pa si oglejmo rastlino samo. Hilpherio najdemo le na Velikonočnem otoku in to le v skriti jami, pod enim izmed kipov, ki je pred bunkeljni skrita. Rastlina sama lahko zraste v višino tudi do 30 metrov, če je pravilno negovana. V preteklosti so jo imeli tudi kot sobno rastlino, dokler niso spoznali njene prave narave. Hilpheria je namreč mesojeda rastlina. Rastlinoslovci so poskušali iznajti urok, ki bi rastlino nekako omamil, da ne bi bila tako nevarna, vendar pri tem niso imeli sreče, zato so jo prepovedali kot hišno rastlino.
Prepoznamo jo najlažje po tem, da je zelo debela. Spominja lahko na nekakšno pošast z ogromnimi usti. Za lovljenje svojega plena uporablja zobovom podobne trnje. Na vrhu ima rastlina
vedno od tri do šest cvetov, ki so vijolične barve. Če ste se prej spraševali, kaj je pri
tej rastlini lahko zdravilnega, imate tukaj odgovor. Cvetovi namreč lahko
pozdravijo hude dihalne bolezni, saj jih lahko zmeljemo v nekakšno kašo, ki jo
bolnik zaužije. Ker pa je cvetove težko dobiti, je zdravilo zelo drago, z njim pa zdravijo le v
najhujših primerih.
Hilpheria potrebuje vedno dovolj vode, da lahko sploh raste. Prav tako ne rabi sploh
svetlobe za svojo rast, kar je zelo redek pojav tudi v našem svetu. Živi lahko tudi
do tisoč let, prehranjuje pa se z insekti, vendar lahko poje tudi človeka ali druge
živali.
Včasih so mislili, da se hilpherie lahko premikajo, vendar so to teorijo zavrgli, ko
so videli kako velike in močno v zemljo zarite korenine ima. Korenine lahko
segajo tudi do pet kilometrov v globino.
Tako. Mislim, da je to za prvo lekcijo dovolj. Sedaj pa pojdite pogledat, kaj imate
za domačo nalogo!
