top of page

Rumoresia

Danes bomo spoznali rastlino, ki bi njeno ime lahko v slovenščino prevedli kot opravljivka. Gre za rumoresio, ki na prvi pogled spominja na bunkeljsko vrtnico.

 

Odkrita je bila leta 1533, vendar ne vemo kdo jo je odkril. Prve zapise o rumoresii so našli v knjigi Rastlinoslovje vseh vrst, ki je nastala okoli istega leta. V našem svetu je rastlina vzbudila prav veliko zanimanje, saj ima posebno sposobnost govora. Rastlina sama po sebi nima inteligence, ampak ima sposobnost, da posluša glasove okoli sebe, nato pa jih sama oponaša. 

 

Kot lahko vidite na sliki je sam center cveta zelo podoben obrazu. Iz odprtine, ki spominja na usta se širi zvok, ki ga rastlina oddaja. Morda ste se vprašali kako je raslina dobila svoje ime. Nek čarovnik po imenu Ighor Zukhan je imel to rastlino doma. Živel je s svojo ženo in mislil je, da ima perfektno življenje. Rastlino je imel posejano na vrtu, kamor je njegova žena Gloria rada zahajala. Ker Ighorja ni bilo doma, je Gloria povabila na obisk svojega ljubimca. Ljubimec je prispel in ker je bil lep dan sta se odločila ostati na vrtu. Rastlina je med tem "slišala" celoten njun pogovor. Ko je Ighor prišel domov, se je odločil zaliti rože, ko je kar naenkrat zaslišal svojo ženo, kako izkazuje ljubezen nekemu tujcu. Ozrl se je naokoli, vendar Glorie ni videl nikjer. Kmalu je ugotovil, da

govori roža, in da ga njegova žena vara z drugim moškim. Glorio je pustil, vzel rastlino in 

odšel, rastlino pa poimenoval rumoresia, saj izdaja skrivnosti, tudi tiste, ki bi morale vedno

ostati skrite.

 

Rumoresin cvet je vedno rumene barve, zanjo pa sta prav tako značilna dva lista, ki se 

nahajata točno pod cvetom in sta nekako ukrivljena. Samo steblo ima bodice, da se 

lahko rastlina lažje brani pred zajedalci. Najbolj ima rada topla podnebja, zato jo 

najdemo povsod, kjer so povprečne temperature vsaj nekajkrat na leto nad 20 stopinj.

 

Rumoresia ne more uspevati, če ne sprejema iz okolja glasov. To je namreč ključno za njeno

rast. Glasove pretvarja v energijo, s katero si potem ustvarja hrano, "predelane" glasove pa 

slišimo potem kot odmev.  Prav zaradi tega rastlina ne more uspevati v tihem okolju. Pomembno je, da se sliši v njeni okolici glasove vsaj 12 ur na dan. Uspeva velikokrat v gozdovih, saj je ptičje petje tam vedno prisotno. 

 

Rumoresia kali na vsake dve leti. Je odlična sobna rastlina, saj je zelo lepa in tudi lepo diši. Vonj je zelo mehkoben in nežen. 

 

Ministrstvo za čaranje jo je želelo leta 1800 prepovedati kot hišno ali vrtno rastlino, saj naj bi povzročala preveč prepirov med čarovniki. Da so to grožnjo prekinili, so rastlinoslovci ustvarili urok, ki je imenuje humoris tihis. Ta urok rastlini omogoča sprejemanje glasov, vendar nimajo več odmeva. Za lastno uporabo mora biti po zakonu od leta 1813 vsaka rumoresia začarana s tem urokom. Urok lahko odstranijo le tisti, ki imajo za to posebno dovoljenje s strani ministrstva.

 

 

Virtualna Bradavičarka

2014 - 2016

Stran je namenjena izključno Virtualni Bradavičarki.

bottom of page