top of page

Ossa

Danes nas čaka prav posebna rastlinica imenovana ossa. V latinščini pomeni ossa kosti, to ime pa je zanjo primerno, saj na prvi pogled zgleda kot, da bi bila grajena iz kosti. Ko si jo podrobno ogledamo, opazimo, da je to pravzaprav res. Ossa je zgrajena iz dveh delov: iz skeleta in rastline.

 

Odkril jo je nemški rastlinoslovec Alfred Brach leta 1473. Sprva je mislil, da gre to le za nekakšno okostje, vendar je kmalu ugotovil, da je to le zaščita za rastlino, ki se drugače nahaja znotraj njega.

 

V čarovniškem svetu predvidevamo, da si je rastlina razvila skelet zato, da bi se obranila pred zajedalci in nevarnimi osebki. Zanimivo je, da skeleta nima takoj, ampak ga razvije šele odrasla rastlina. 

 

Znotraj skeleta zgleda zelo preprosto. Steblo je tanko in dokaj dolgo. Mlada ossa ima veliko listov, vendar jih potem, ko odraste vse odvrže in ne zrastejo več nazaj. Cvet je dokaj velik in je lahko rdeče ali modre barve. Je zelo dišeč, vendar je tukaj pomembno povedati, da je njegov nektar, ki diši, zelo strupen.

 

Strup, ki ga izloča ossa sprva samo omami tistega, ki ga povoha. Nato postane osebek zaspan in zaspi, kar je največji problem, saj se ne zbudi nikoli več. Če se kdo zastrupi z vonjanjem osse, je pomembno, da ga poskušamo ohranjati prisebnega čim dlje časa. Če je buden dovolj časa se namreč strup nevtralizira.

 

Ossa raste le v odmaknjenih, skritih krajih sveta, kjer ni veliko ljudi. Podnebje mora biti znosno, temperature ne smejo biti čez leto previsoke, niti prenizke. Pomembno je, da uživa za uspešno rast dovolj vode. 

 

Vedno, ko pri pouku ali na kakšnem inštitutu raziskujemo to rastlino moramo premisliti o

varnosti pri delu. Vedno moramo, ko se jo dotikamo, imeti na rokah rokavice, najbolj ključnega

pomena pa je, da vedno uporabljamo ščipalko za nos, ki nam zapre dihalno pot skozi nos.

 

Rastlina ni primerna kot hišna rastlina, zaradi strupenega vonja, ki ga oddaja. Gojijo jo le v 

posebnih rastlinjakih, ki delujejo pod inštitutom za rastline Boivaux v Franciji. 

 

Ossa kali le eno leto, potem pa odmre. Predenj odmre odvrže semena, ki spominjano na 

kokošji hrustanec. Seme potrebuje za kalitev prav posebno prst imenovano 

possur, ki jo najdemo le globoko pod ostalimi plastmi prsti. 

 

Strup osse se lahko uporablja tudi kot zdravilo, vendar ga je težko predelati. Potrebno je namreč izreči zelo zapleten urok, ki ga poznajo le najbolj izobraženi rastlinoslovci. Ministrstvo jim je dodelilo naziv Ossin izbranec, saj je čarovnikov, ki poznajo ta urok, na svetu le pet. 

 

 

Virtualna Bradavičarka

2014 - 2016

Stran je namenjena izključno Virtualni Bradavičarki.

bottom of page